A múlt hét végén az USA Szövetségi Tartalékrendszerének (Fed) döntéshozói ismét beszédet tartottak, aminek következtében az amerikai dollár (USD) gyengült a Fed laza monetáris politikai kilátásai miatt. Az amerikai központi bank 50 bázispontos kamatcsökkentést hajtott végre, így a szövetségi alapkamat célértéke 4,75%-5,0% közötti sávba került. Az úgynevezett „Dot Plot” diagram szerint idén és jövőre további 150 bázispontos kamatcsökkentés várható.
A Fed több tisztviselője is igazolta döntését a jelentős kamatvágás mellett, kivéve Michele Bowman, Fed kormányzót, aki a szeptemberi ülés után 25 bázispontos csökkentést preferált. Raphael Bostic, az Atlanta Fed elnöke, valamint Neel Kashkari és Austan Goolsbee, a Minneapolis és Chicago Fed elnökei pozitív fejleményeket láttak a dezinflációban és a munkaerőpiaci helyzet lazulásában, emiatt a nagyobb kamatcsökkentést részesítették előnyben.
Az alábbi Fed tisztviselők beszédeire kell figyelni:
- Susan Collins, Boston Fed elnök, Adriana Kugler Fed kormányzó: 13:10 GMT
- Michael Barr, Fed alelnök, Neel Kashkari, Minneapolis Fed elnök: 17:00 GMT
- Michelle Bowman, Fed kormányzó: 13:15 GMT
- Jerome Powell, Fed elnök: Előre felvett beszéde a 13:15 GMT-kor kezdődő US Treasury Market Conference keretében
Jerome Powell, a Fed elnökének beszédeit különös figyelemmel kell követni, mivel ezekből lehet következtetni a következő kamatcsökkentés mértékére. Powell a szeptemberi ülés után kijelentette, hogy „döntésünk a munkaerőpiac erősségébe vetett növekvő bizalom tükrözi”, valamint hozzátette, hogy „az 50 bázispontos csökkentés volt a helyes lépés.”
Befektetési tanácsok:
- Tudd meg, mi befolyásolja a kamatlábakat: Az amerikai Federal Reserve kamatdöntései nagy hatással vannak a globális pénzpiacokra. Fontos, hogy tudd, hogyan hatnak ezek a döntések a devizákra, kötvényekre és egyéb eszközökre.
- Figyeld a piaci várakozásokat: A CME Group FedWatch Tool segítségével nyomon követheted a piaci várakozásokat a jövőbeni kamatnövelésekről vagy csökkentésekről. Ez segíthet a megalapozottabb befektetési döntésekben.
- Diverzifikáld portfóliódat: A különböző piaci körülményekhez való alkalmazkodás érdekében fontold meg portfóliód diverzifikálását, hogy csökkentsd a kockázatokat.
Az Amerikai Egyesült Államok monetáris politikája alapvetően meghatározza a globális pénzügyi piacok állapotát. Így a Fed döntései kulcsfontosságúak nemcsak az amerikai befektetők, hanem a nemzetközi pénzpiaci szereplők számára is. Mindig tartsd szem előtt a makrogazdasági adatokat és a központi bankok döntéseit a befektetési stratégiád kialakításakor.
Figyelmeztetés: A pénzügyi piacokba történő befektetés magas kockázattal jár, beleértve a befektetett tőke teljes elvesztését. Javasolt alapos kutatást végezni és konzultálni egy független pénzügyi tanácsadóval, mielőtt bármilyen pénzügyi döntést hozol. Az itt található információk nem minősülnek befektetési tanácsadásnak.